Články
ÚSPORNÝ REŽIM V JÍDLE - Problematika jojo efektu


ANO - JE TO STÁLE DOKOLA! :-)

RE__IM

Je to až neuvěřitelné, ale ve své praxi řeším z cca 80% to, že lidé si STÁLE NEUVĚDOMUJÍ VÝZNAM TĚLESNÉ HARMONIE, tzn. že PŘÍJEM BY SE MĚL ROVNAT VÝDEJI (pokud chceme být stále stejní) a pokud chceme zhubnout, nemůžeme hubnout z příjmu, který je již tak DLOUHODOBĚ NÍZKÝ.

Jasné ukazatele špatného, nízkého příjmu je ÚNAVA, CHUTĚ VĚTŠINOU NA SLADKÉ (ale vždy chutě být nemusí), NÁRAZOVÉ PŘEJÍDÁNÍ, POCIT ZTRÁTY ŠTĚSTÍ, ÚZKOSTI, někdy i DEPRESE, BOLESTI HLAVY atd. 

Rovnice je VELMI JEDNODUCHÁ: PŘÍJEM = VÝDEJ - pokud chceme mít tuky a svaly stále ve stejné míře, tzn. ABYCHOM TUKY A SVALY NEPŘIBÍRALI, ALE ANI JE NEBUDEME NAVYŠOVAT.

Jak bychom se ale měnit chovat, pokud chceme zhubnout?

Pokud neznáme náš aktuální stav těla (což zjistíme např. na InBody 230) a CHYBÍ NÁM SVALY (ale ani ty chybět nemusí) a dojde V DLOUHODOBÉM HORIZONTU (pár týdnů) k tomu, že svůj příjem SNÍŽÍME (nejčastěji vynecháváním příloh nebo pečiva), co se stane?

Protože je naše tělo VELMI INTELIGENTNÍ A CHCE PŘEŽÍT i v těch nejhorších podmínkách, dojde k tzv. "ZAŠKRCENÉMU METABOLISMU". Na Vaší váze to poznáte tak, že sice váha půjde dolů, ale už si nikdo (díky neznalosti těla) neuvědomí, že se hlavně ZTRÁCÍ VODA (vlivem snížení příjmu sacharidů, protože sacharidy jsou pro svaly výživou a obsahují cca 60-70% vodu) a také, ŽE SE ZAČNOU ZTRÁCET I SVALY, což je to NEJHORŠÍ. Proč? Protože SVALY JSOU MÍSTO, KDE SE NAŠE TUKY PÁLÍ. 

Lépe nebo jasněji to snad už vysvětlit neumím. :-)

Kdo často drží dietu, je nejen náchylný k zažívacím poruchám, nýbrž také po každém snížení váhy zase rychle „přibývá“ – více, než kolik před tím v potu tváře hladověním „shodil“. Říká se tomu „jojo-efekt“.

jo_jo_efekt

Naše tělo totiž není vůbec srozuměno s tím, že je dietou najednou převedeno na nouzové dávky. Přizpůsobí se tomu však: vyhledávání potravy bylo přece po tisíciletí jediným smyslem lidské existence. Ne vždy bylo úspěšné, proto se naše tělo naučilo přežít i v dobách hladovění. Přizpůsobí se a vystačí s menším množství potravy. Například i při dietách…

„Čertovo kopýtko“ je v tom: kdo se po dietě zase stravuje normálně, brzy dosáhne na svou původní váhu (a často ještě o něco vyšší!). Tělo se totiž přizpůsobilo „nouzovým dávkách“, a proto nyní opět normálně dodávané množství kalorií zvlášť dobře zhodnocuje. Ihned si zase ukládá tukové rezervy – pro příští období nouze. A ta jistě přijdou – při příští dietě.

POZNEJTE SVOJE TĚLO NEBO KONTAKTUJTE MĚ. NEPÍŠI TÉMĚŘ JÍDELNÍČKY (i když pár dní ode mě také dostanete), ALE UČÍM HLAVNĚ PRÁVĚ O TĚLE, PROTOŽE ŽÁDNÝ JÍDELNÍČEK JEŠTĚ NIKDY NIKOHO NESPASIL A NESPASÍ. :-)

PŘEJI VÁM DO ŽIVOTA MNOHO MOUDROSTI A TRPĚLIVOSTI, PROTOŽE KDO NENÍ V ŽIVOTĚ TRPĚLIVÝ, NEBUDE TAKÉ SE SVÝM TĚLEM NIKDY SPOKOJENÝ. :-) Partneři projektu