Články
Tajný typ - energetické bomby pro ducha i tělo


Zapomeňte, že jste kdy slyšeli, že ořechy jsou opravdovými původci tloustnutí. Jsou jimi jen tehdy, jestliže je člověk mimoděk konzumuje večer u televize, nejlépe ještě pražené a solené.

__echy

Ořechy jsou skutečným palivem – v tropech na mnoha místech s ohledem na látky, které obsahují, prakticky nahrazují maso. Obsahují totiž jen málo vody, zato však velmi mnoho bílkovin (více než maso) a mnoho tuku (zdravého, protože je to tuk rostlinný). Kromě toho je v nich samozřejmě mnoho minerálních látek a proslulé B-vitamíny, které jsou tak důležité pro nervy a mozek.

Ořechy přirozeně představují kalorickou bombu. 100 g dodá 600 až 800 kalorií. Ale nechceme se otrocky držet tabulek kalorických hodnot, nýbrž se pokusíme udržet naši linii vyváženou stravou. Proto ořechy můžete mlsat, jen s mírou (je to podobné jako s jinými pamlsky), nejlépe ovšem spolu s ovocem, jako jsou banány, jablka, hrušky. Také ne jen tak z dlouhé chvíle, protože v televizi po páté běží prastarý film, nýbrž jako skutečnou energetickou potravinu. 

Ořechové tipy:
Ořechy chutnají zvlášť dobře, dodrží-li člověk několik zásad:
  • Suché ořechy lze osvěžit omytím a vložením do mléka.
  • Ořechy by se měly kupovat čerstvé, nejlépe ve skořápce, a pak je loupat. Je-li to pro vás příliš nepohodlné, dávejte v obchodě pozor na lhůtu skladovatelnosti.
  • Hotové solené a pražené ořechy vlastně u vás doma nemají co dělat. Jednak si je můžete docela snadno připravit sami, a pak jsou koupené často chemicky upravované, aby se prodloužila jejich skladovatelnost. 
  • Ořechy je nejlépe uschovávat v plechové dóze – chladno a temno jim svědčí nejvíce. Je možno je také zmrazit, pak se dají zvlášť snadno loupat.


Partneři projektu