Články
SUŠENÁ SYROVÁTKA - další komerční lež nebo po ní opravdu zhubnete???


Časté diskuze na téma SUŠENÁ SYROVÁTKA mě vedly napsat tento článek, protože je stále velké procento lidí, kteří se mylně domnívají, že díky užívání tohoto produktu ZHUBNOU. 

Já osobně totiž nejsem názoru, že se jedná opravdu o tak zázračný cenově dostupný produkt, pokud se na něho díváme pro JEHO PROSPĚŠNOST Z HLEDISKA NAVÝŠENÍ A PROSPĚŠNOSTI BÍLKOVIN V JÍDELNÍČCÍCH PRAVĚ TĚCH, CO BY RÁDI NĚJAKÉ TO KILO SHODILI. 

CO TO VLASTNĚ SYROVÁTKA JE?

V minulosti byla SYROVÁTKA likvidována jako odpad. Rostoucí ekologická zátěž byla jedním z důvodů snahy o její další využívání. 

Syrov__tka sy_1

Syrovátka je žlutozelená tekutina, která zbude po sražení mléka. Sušená syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů a tvarohu.

Syrovátka je vlastně mléčné sérum, které se získává po odstranění kaseinu z mléka.

V praxi to vypadá asi tak, že se mléko úmyslně srazí a vznikne tuhá část kasein, což je v podstatě tvaroh, a tekutá část, které se občas říká mléčné sérum, což je syrovátka.

Syrovátka obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, H, C a E. Z minerálních látek to jsou hlavně hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek. Dále obsahuje bílkoviny a také laktózu. Proto by si měli alergici a lidé s nesnášenlivostí na laktózu (mléčný cukr) dát pozor na konzumaci syrovátky. Velké množství solí je zase nebezpečné pro lidi, kteří mají potíže s ledvinami. 

Já osobně sypu syrovátku do koupele svému synovi, který má citlivou atopickou kůži. 

CO SE MŮŽETE DOČÍST NA OBALU?

Mimo jiné to, že "OBSAHUJE MALÉ MNOŽSTVÍ SACHARIDŮ S NÍZKÝM GLYKEMICKÝM INDEXEM, PROTO MŮŽE BÝT SOUČÁSTÍ VYVÁŽENÉ DIETY.

syr

S nízkým glykemickým indexem tak úplně souhlasit nemohu, protože LAKTÓZA je mléčný cukr, tedy je CUKR JEDNODUCHÝ, tedy rychle vstřebatelný, tedy neprospěšný.

Co se týče praktické stránky věci, po vypití tohoto nápoje bych MĚLA STÁLE HLAD, PROTOŽE ŽALUDEK POTŘEBUJE OBJEM JÍDLA A jakýkoliv nápoj sám o sobě pomůže zasytit opravdu jen na VELMI KRÁTKOU DOBU. 

S ČÍM ALE ZÁSADNĚ NEMOHU SOUHLASIT JE, ŽE MÁ MALÉ MNOŽSTVÍ SACHARIDŮ!!!!! :-(

Pokud se podíváte výše na NUTRIČNÍ HODNOTY na 100 g výrobku, můžete se dočíst následující údaje: 

Celková energie:  1568 KJ
Sacharidy 75,6 g
Bílkoviny 12,3 g
Tuky 2 g

Nemusíme ani umět počítat, aby i ten největší matematický laik viděl, že převažující součástí jsou zde SACHARIDY...takže JAKÉPAK "MALÉ MNOŽSTVÍ SACHARIDŮ"? 

Pokud si z toho uděláme nápoj, který má ale sám o sobě velmi "nevalnou" chuť, nehledě na to, že se nezasytíme, dostaneme dle množství 200 ml nápoje tyto hodnoty:

Celková energie: 313 KJ
Sacharidy 15,1 g
Bílkoviny 2,5 g
Tuky 0,4 g

Z výše uvedeného nám vyplývá, že VZHLEDEM K TOMU, ŽE BY SE JÍDELNÍČEK TĚCH, CO CHTĚJÍ ZHUBNOUT, MĚL SKLÁDAT Z VĚTŠÍHO MNOŽSTVÍ BÍLKOVIN, sami vidíte, že BÍLKOVINY V NÁPOJI NEJSOU PRAKTICKY ŽÁDNÉ, resp. SACHARIDŮ JE TU SLUŠNÉ MNOŽSTVÍ (a to ještě v jednoduché formě).

Pokud srovnáme např. MLÉKO POLOTUČNÉ ve stejném množství 200 ml, dostaneme tyto údaje:

Celková energie: 382 KJ
Sacharidy  9,4 g
Bílkoviny  6,4 g
Tuky  3 g

Z údajů o mléce nám vyplývá, že množství sacharidů je zde TÉMĚŘ POLOVIČNÍ MNOŽSTVÍ A BÍLKOVIN MNOŽSTVÍ JE VÍCE, NEŽ DVOJNÁSOBNÉ.

CO NÁM TEDY Z VÝŠE UVEDENÉHO VYPLÝVÁ DÁLE?

Vzhledem k tomu, že nynější populace má VELKÉ ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY S PŘÍJMEM SACHARIDŮ JAKO TAKOVÝCH...tím myslím nedostatek těch KVALITNÍCH - KOMPLEXNÍCH, naproti tomu VYSOKÝ PŘÍJEM TĚCH NEKVALITNÍCH - JEDNODUCHÝCH, lze říci, že z mého pohledu je TENTO NÁPOJ JEDNOZNAČNĚ ŠTÍHLÉ LINII NEPROSPĚŠNÝ...já sama jsem typ, co tuk lehce přibírá a pokud bych nápoj vesele užívala, nízké množství tuku si trvale neudržím.

Tím pádem tento nápoj řadím spíše k nápojům SACHARIDOVÝM, resp. bych ho velmi dobře přirovnala ke "GAINERU" což je SACHARIDOVÝ NÁPOJ, který lze prakticky využít pro SILOVÉ SPORTY HLAVNĚ NA PODPORU A REGENERACI POŠKOZENÉ SVALOVÉ HMOTY PO TĚŽKÉM TRÉNINKU.

SUŠENOU SYROVÁTKU V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEDOPORUČUJI JAKO NÁHRADU VHODNÉ SVAČINY a jako podporu REDUKCE TUKU UŽ VŮBEC NE!!!

Je to dle mého názoru další z KLAMAVÝCH REKLAM NAŠICH VÝROBCŮ A PRODEJCŮ.

Pokud si ale si svá kila nemusíte více hlídat, není důvod sušenou syrovátku z jídelníčku vyloučit...je to spíše otázka chuti.

Své prospěšné účinky má nejen vnitřním, ale i vnějším použitím. Při vnitřním užití pomáhá odvádět toxické látky z organismu, podporuje činnost ledvin, upravuje metabolizmus, zlepšuje látkovou výměnu a účinně napomáhá snižování cholesterolu. Zabraňuje zánětům žaludku a střev, dodává tělu důležité minerály, proto by na ni neměli zapomínat zejména sportovci. 

Při vnějším užívání má syrovátka protizánětlivé účinky, proto je vhodná na citlivou pleť. Také je vhodná na každodenní mytí při akné i nespecifických dermatózách, napíná pokožku, prokrvuje a vyhlazuje. Reguluje pH, proto se doporučuje jako přísada do koupelí. Při ekzémech a lupence je doporučeno pití i koupele.

Partneři projektu